Παρουσίαση και Βιωματικές Δράσεις σε θέματα Κυκλοφοριακής Αγωγής από κλιμάκιο του Τμήματος Τροχαίας Θέρμης

Tη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024, κλιμάκιο της Τροχαίας παρουσίασε στους μαθητές της Ε’ και Στ΄ τάξης πρόγραμμα σχετικό με την κυκλοφοριακή αγωγή και την οδική ασφάλεια. Ο Υποδιοικητής του Τμήματος της Τροχαίας Θέρμης κ. Κανλής μαζί με τον Αρχιφύλακα κ. Μπενάκα εξήγησαν με λεπτομέρειες, ζητήματα που αφορούν την κυκλοφοριακή αγωγή, την ασφαλή κυκλοφορία μέσα στην πόλη για πεζούς, οχήματα και ποδηλάτες, χωρίς να κινδυνεύει η ζωή και η σωματική τους ακεραιότητα. Τα παιδιά ενημερώθηκαν πως μπορούν να κυκλοφορούν με ασφάλεια στο δρόμο, πως διασχίζουμε τον δρόμο από τη διάβαση πεζών, ότι η επιβίβαση και η αποβίβασή τους από το αυτοκίνητο πρέπει να γίνεται από τη μεριά του πεζοδρομίου και γενικά την τήρηση του Κ.Ο.Κ.. Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση και πήραν απαντήσεις στα ερωτήματά τους σχετικά με το θέμα.

Ευχαριστούμε θερμά τον Διοικητή της Τροχαίας Θέρμης κ. Λαγοθεοδώρου για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας καθώς επίσης τον Υποδιοικητή κ. Κανλή και τον Αρχιφύλακα κ. Μπενάκα για την πολύτιμη ενημέρωση και παρουσίαση που μας πρόσφεραν.