Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη

Οι μαθήτριες, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των τάξεων Α, Β και Γ του 1ου Δημοτικού Σχολείου Θέρμης στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών πολιτιστικών δραστηριοτήτων επισκέφτηκαν την έκθεση «Η μαγεία των Χριστουγέννων με θαλασσόξυλα και καραβόξυλα», του Νίκου Ασλανίδη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Πολιτιστικού Κέντρου Θέρμης. Τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τον καλλιτέχνη, παρατήρησαν τα έργα, συζήτησαν μαζί του και έμαθαν για την πηγή της έμπνευσής του. Κατά την προηγούμενη εργασία και εμπειρία του ως δημοσιογράφος γνώρισε καλλιτέχνες που δημιούργησαν έργα από ανακυκλώσιμα υλικά. Αξιοποιώντας τα θαλασσόξυλα που ξεβράζει στην παραλία η θάλασσα και καραβόξυλα κομμάτια από παλιά ξύλινα σκάφη δημιούργησε έργα όπως ρολόγια, κρεμάστρες, κλειδοθήκες και καράβια. Τα καραβάκια που δημιούργησε τα σύνδεσε με το έθιμο του τόπου μας για το χριστουγεννιάτικο καραβάκι και τα κάλαντα των Χριστουγέννων.