Λειτουργία Ε.Δ.Υ. στο σχολείο μας

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ / ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ Ε.Δ.Υ

Αγαπητοί Γονείς/ Κηδεμόνες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Θέρμης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2023-2024 το Σχολείο μας διαθέτει Ομάδα Υποστήριξης (Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης – Ε.Δ.Υ), η οποία απαρτίζεται από Εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής, Κοινωνικό/-ή Λειτουργό και Ψυχολόγο. Τα μέλη της Ομάδας αυτής συνεργάζονται με τη Διεύθυνση, τους Εκπαιδευτικούς και τους Γονείς του Σχολείου για τη διερεύνηση των γενικών αναγκών / δυσκολιών (μάθησης και συμπεριφοράς) των μαθητών, με σκοπό την υποστήριξη αυτών και του περιβάλλοντός τους (Εκπαιδευτικών και Γονέων) για τη βελτίωση της σχολικής τους ζωής.

Οι γονείς-κηδεμόνες που επιθυμούν να συναντηθούν για να συζητήσουν θέματα που αφορούν τη γνωστική και ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των παιδιών τους, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τον/την εκπαιδευτικό του τμήματος. Θα οριστεί αργότερα η ημερομηνία και η ώρα της συνάντησης μετά από τηλεφωνική επικοινωνία.

Η Ομάδα της Ε.Δ.Υ. είναι διαθέσιμη για συνεργασία κάθε Δευτέρα (μετά από προγραμματισμένη συνάντηση).

Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Σχολείο.

Η Διεπιστημονική Ομάδα της Ε.Δ.Υ                                                         Ο Διευθυντής

Εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής                                                          Πρόεδρος της Ε.Δ.Υ

Παπαδοπούλου Ευθυμία (Τ.Ε. 1)                                                              Νίκας Αθανάσιος

Λύτρα Δέσποινα               (Τ.Ε. 2)

Κοινωνικός/-η. Λειτουργός

Παλάσκα Σταυρούλα

Ψυχολόγος

Σταματίου Ευτυχία

Γραμματέας

Αργυρίου Στεργιανή

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

Ο/Η κάτωθι υπογεγραμμένος/η ………………………………………………………γονέας-κηδεμόνας του/της μαθητή/τριας ……………………………………………..της………τάξης δηλώνω ότι επιθυμώ τη συνεργασία με την Ε.Δ.Υ.

…………………………..

(Υπογραφή)