Επαναλειτουργία του σχολείου (Δευτέρα 10/05/2021)

Τη Δευτέρα 10 Μαΐου 2021 αρχίζει και πάλι  η δια ζώσης λειτουργία των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Το νέο μέτρο προστασίας από τον covid-19 των μελών της σχολικής κοινότητας,  είναι το γεγονός πως η είσοδος των μαθητών και εκπαιδευτικών  στο χώρο του σχολείου θα γίνεται με την επίδειξη αρνητικού αποτελέσματος του αυτοδιαγνωστικού τεστ, (self  rapid test), έτσι όπως προβλέπεται από την ΚΥΑ 1825/5-5-2021.

Το αυτοδιαγνωστικό τεστ  μπορείτε να το προμηθευτείτε  από τα φαρμακεία , από σήμερα Τετάρτη 5 Μαΐου 2021, είναι δωρεάν, χρειάζεται να γνωρίζετε το ΑΜΚΑ του παιδιού.  Το τεστ θα γίνεται για τους μαθητές / μαθήτριες δύο φορές την εβδομάδα, πριν την έναρξη των μαθημάτων της Δευτέρας και Πέμπτης. Μπορεί να γίνει το πρωί της ίδιας ημέρας ή το απόγευμα της προηγούμενης.

Tα μέτρα προστασίας που υπήρχαν τον Μάρτιο του 2021, (υποχρεωτική χρήση μάσκας, χρήση  αντισηπτικών, διαφορετικά διαλείμματα, είσοδος – έξοδος και από τις δύο πόρτες του σχολείου  κ.λπ.), θα ισχύουν και πάλι.