Εγγραφές Α’ Δημοτικού

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΡΜΗΣ

ΘΕΜΑ: ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Η προθεσμία εγγραφών στην  Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου είναι από  6 ως και  20  Μαΐου 2019.

Το σχολικό έτος 2019 – 2020 εγγράφονται στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2013.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

•  Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή / μαθήτριας. (Εκκαθαριστικό φορολογικής δήλωσης (έντυπο Ε1) ή μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας).
  • Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή. (Το έντυπο θα σας δοθεί από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Θέρμης ή το Νηπιαγωγείο που φοιτά το παιδί και πρέπει να συμπληρωθεί από παιδίατρο)
  • Πιστοποιητικό γέννησης από τον Δήμο στον οποίο το παιδί είναι εγγεγραμμένο.(Θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα από το σχολείο την ώρα της εγγραφής)
  • Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου. (Η βεβαίωση αυτή θα μας σταλεί υπηρεσιακά από το Νηπιαγωγείο φοίτησης).

Για την εγγραφή του παιδιού στο Ολοήμερο Σχολείο, οι ενδιαφερόμενοι γονείς  θα πρέπει να προσκομίσουν βεβαιώσεις εργασίας από τον εργοδότη ή την υπηρεσία τους  ή κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ.

Για να είναι ολοκληρωμένη η εγγραφή του παιδιού  στο σχολείο μας,  παρακαλώ να προσκομίσετε όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά.

Ωράριο εγγραφών:  Από 07.30 ως 12.30

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Δ/ντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δ. Σχ. Θέρμης σας προσκαλούν την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019 και ώρα 18.30 στον χώρο του σχολείου για ενημέρωση με θέμα:

«Η μετάβαση του παιδιού από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο».

(Η πρόσκληση απευθύνεται στους γονείς και κηδεμόνες των παιδιών που θα φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη το Σχολικό έτος 2019-2020).

Ο Διευθυντής  του Σχολείου

Γεώργιος Μαρίνος