Εθελοντισμός – Δενδροφύτευση

Written by admin. Posted in Δραστηριότητες 2022 - 2023

Όπως είναι γνωστό, το Σέιχ Σου (γνωστό και ως Κέδρινος Λόφος ή Χίλια Δέντρα)  αποτελεί το περιαστικό δάσος της Θεσσαλονίκης. Η ονομασία του είναι τουρκικής προέλευσης και σημαίνει το «νερό του σεΐχη». Πρόκειται για ένα τεχνητό δάσος, το οποίο διαμορφώθηκε κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας  με σκοπό να συγκρατήσει τους χείμαρρους που πλημμύριζαν την πόλη. Η υλοτομία, όμως, και η μεγάλη πυρκαγιά του 1997 το αποδυνάμωσε αρκετά. Έκτοτε, γίνονται διάφορες προσπάθειες -κυρίως από εθελοντές- για να αναδασωθεί. Σε αυτήν την προσπάθεια έλαβε μέρος, την Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2023, και η Ε΄ τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Θέρμης. Υπό την καθοδήγηση μελών της δασικής υπηρεσίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες φύτεψαν ποικίλα είδη δέντρων σε μία από τις χέρσες πλαγιές του δάσους. Τα ίδια τα παιδιά επισήμαναν πως «απόλαυσαν τη θέα και τη φύση, ένιωσαν ότι έκαναν κάτι σημαντικό και πως ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία». Ελπίζουμε τα δεντράκια μας να μεγαλώσουν και να προσφέρουν στην πόλη μας τα πολύτιμα οφέλη τους!