«Εθελοντισμός» των Εργαστηρίων δεξιοτήτων

Written by admin. Posted in Δραστηριότητες 2022 - 2023

Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε1 επισκέφθηκαν καταστήματα στο κέντρο της Θέρμης και τραγούδησαν, με τη συνοδεία του μουσικού του σχολείου μας, τo «Τρίγωνα Κάλαντα». Η δράση, στην οποία συμμετείχαν όλα τα παιδιά με ζήλο και ενθουσιασμό, είχε φιλανθρωπικό σκοπό και υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της ενότητας «Εθελοντισμός» των Εργαστηρίων δεξιοτήτων. Οι καταστηματάρχες, οι υπάλληλοι, καθώς και οι πελάτες, τα υποδέχτηκαν θερμά και συνέδραμαν πρόθυμα στην προσπάθεια αυτή. Συγκεντρώθηκε, έτσι, ένα σημαντικό ποσό με το οποίο αγοράστηκαν προϊόντα για το κοινωνικό παντοπωλείο. Συγχρόνως, τα παιδιά έμαθαν στην πράξη, αλλά και διασκεδάζοντας, τη σημασία της προσφοράς και την έννοια του ενεργού πολίτη. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου!

Συγχαρητήρια στα παιδιά και σε όλους και όλες όσοι/ες συνεισέφεραν στην πραγματοποίηση της δράσης και στην επίτευξη των στόχων της!

Καλή χρονιά!